Bu yazımda bir AXIS2 web-servis geliştiriyor olacağız. Kurulum aşaması ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu servisi daha sonraki yazımda android ile web-servis iletişimini anlatmak için kullanacağım.

Eclipse’de Yeni Bir Dinamik Web Projesi Oluşturma

Lafı kısa kesip hemen adımları açıklamaya başlıyorum.

Eclipse IDE for Java EE’yi açalım ve üst menüden File > New > Dynamic Web Project’i seçelim.

Image

Karşınıza “New Dynamic Web Project” diyaloğu karşımıza gelecek. Burada projeye ismi olarak “Axis2 Test Project” veriyorum.

Image

Hemen altında “Target runtime”ın henüz boş olduğunu göreceksiniz. Yanındaki “New Runtime” butonuna tıklayın ve listeden “Apache Tomcat v7.0”ı seçip ileri (Next) butonuna basın.

Image

Karşınıza “New Server Runtime Environement” diyaloğu açıldı. Burada “Browse” butonu ile Apache Tomcat kurulum dizininizi seçin. Diğer bilgileri olduğu gibi bırakın. Finish ile adımı tamamlayın.

Image

Yeni proje oluşturma ekranına geri döndünüz. Target Runtime olarak biraz önce oluşturduğumuz runtime’ı seçin.

Image

Hemen altındaki “Dynamic web module version”u 2.5 seçin. Axis2 şuanda bu versiyonu destekliyor.

Image

Bir altındaki “Configuration” alanının yanında bulunan “Modify” butonunu tıklayın. Burada “Axis2 Web Services”, “Dynamic Web Module”, “Java” seçili olmalı.

Image

Herşeyi doğru seçtiğinizde bu şekilde görünmeli.

Image

Next’e tıkladığınızda proje kaynak ve build dizinlerini göreceğiz. Değişiklik yapmadan devam edelim.

Tekrar Next’e tıkladığınızda ”Context root”daki alt çizgileri (_) kaldıralım. Sonrasında “Axis2TestProject” böyle görünecek. Ve “Finish”e basalım.

Image

Eclipse, girdiğimiz parametrelere göre bize bir proje yaratacak. Proje açıldıktan sonra üzerinde çalışmaya başlayabiliriz.

Servis Sınıfının Hazırlanması

Eclipse içinde ”Project Explorer”dan oluşturduğumuz projeyi seçelim. Burada klasörleri görmeliyiz. “Java Resources” altındaki “src” klasörüne sağ tıklayalım ve “New” > “Class”ı seçelim.

Image

Açılan diyalogda package olarak “com.test.services”, ve name olarak “TestService” girelim. Modifier olarak public seçildiğinden emin olun ve Finish’e basalım.

Image

Bu yeni yarattığımız sınıfa metod ekleyeceğiz. Daha sonra bu methodlar servis operasyonları olarak kullanılacak. İlk methodun adı “echo” olsun. Adından anlaşılacağı gibi işlevi sadece gelen mesajı tekrarlamak olacak.

public String echo(final String value) {
    return value;
}

Image

Project explorer’dan TestService.java dosyasının üzerine sağ tıklayalım. Burada “Web Services” > “Create Web Service”yi seçelim.

Açılan “Web Service” penceresinde “Server Runtime” olarak “Apache Tomcat v7.0 Server” secili, Web Service runtime olarak ise “Apache Axis2” seçili olmalı. Yandaki slider’ın “Start” konumunda olduğuna emin oluyoruz. Bu şekilde “Finish”i tıklıyoruz.

Image

Bu şekilde echo servisimizi web-server’a yüklemiş olduk. Aşağıdaki gibi Eclipse’in Servers view’ında çalışan Apache web-server’ı ve onda yüklü olan projeleri görebiliriz.

Image

Hazırlanan Servisin Görüntülenmesi

Yüklemiş olduğumuz proje http://localhost:8080/Axis2TestProject/ adresinde yayına alındı. Bu adrese girdiğimizde Axis2 karşılama sayfasını göreceksiniz.

Image

Burada Services bağlantısı projenin servislerine ulaşmanızı sağlayacak.

Image

Bizim yarattığımız TestService bağlantısına tıkladığınızda servisin WSDL’ine erişmiş olacağız.

Image

Daha önce kurulum sırasında açıkladığım soapUI aracı ile servisin çalışmasını test edebilirsiniz.

Bu şekilde Java ile bir Apache AXIS2 web-servis uygulaması geliştirmiş olduk. Bu servisi daha sonra Android uygulamamız ile çağıracağız.