Bu yazı dizimde mobilin biraz dışına çıkacağım ve java ile Apache AXIS2 web-servis nasıl hazırlanır açıklamaya çalışacağım. Öncelikle gerekli araçların kurulum işlemini tamamlayalım.

Java Geliştirme Araçları Kurulumu

Daha fazla ilerlemeden önce bilgisayarınızda en az JDK 1.6 kurulu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer yoksa Oracle Java indirme sayfasını kullanarak indirebilirsiniz.

Apache Tomcat Web-Server Kurulumu

Sırada Apache Tomcat Web-Server’ı kurmak var. Bu aracı hazırladığımız sayfaların sunumu için kullanacağız. Çok kullanılan ve performanslı bir web-server uygulamasıdır.

Bu aracı Apache Tomcat’in resmi sitesi üzerinden en son versiyonunu çekeceğiz.

Image

Bu yazıyı hazırlarken en son versiyonu 7.0’dı buradan indirme sayfasına erişebilirsiniz.

Image

Bu sayfadan bize gerekenler sadece “Binary Distributions” altındaki “Core” paketi. Buradaki listenin içinden kullandığınız işletim sistemine  ve mimarisine uygun olanı seçmelisiniz. Bu arşiv dosyasını istediğiniz bir dizine açmalısınız.

Apache AXIS2 Paketlerinin Kurulumu

Apache AXIS resmi sitesinin indirme bölümüne buradan erişebilirsiniz. Bu sayfada en son versiyonun ”Binary Distribution” ve “WAR Distribution” paketlerini indirin.

Image

Binary Distribution arşiv dosyasını istediğiniz bir dizine açmalısınız. Bu dizini AXIS2’nin çalışacağı dizin olacak.

WAR Distribution paketinin içindeki “axis2.war” dosyasını tomcat kurulum dizinindeki “webapps” klasörünün içine çıkarın.

Gerekli Sistem Değişkenlerinin Oluşturulması

Geliştirme yapabilmemiz için aşağıdaki örneklerdeki gibi sistem değişkenlerini oluşturmamız gerekiyor. Aşağıda benim sistemimdeki şuanki durumunun örneğini paylaşıyorum. Siz bunu kendi sisteminizde uygulamaları kurduğunuz dizinleri eklemelisiniz.

  • JAVA_HOME - C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_05
  • TOMCAT_HOME - C:\Users\MyUser.apache-tomcat-7.0.29-x64
  • AXIS_HOME - C:\Users\MyUser.axis2-1.6.2

Ayrıca PATH sistem değişkeninin sonuna Java bin dizinini “C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_05\bin” noktalı virgülle ayrılmış biçimde eklemelisiniz.

Dizinleri oluşturduktan sonra mutlaka bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Düzgün çalıştığını konsol penceresinde her bir değişken için aşağıdaki komutu çalıştırırarak test edebilirsiniz. Çıktısı girdiğiniz dizin olmalıdır. Eğer farklı bir sonuç alırsanız gerekli düzeltmeyi yapıp bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

$ echo %JAVA_HOME%

Apache Tomcat

%TOMCAT_HOME%\conf\tomcat-users.xml dosyasının içinde tomcat yönetim panellerine erişim için kullanıcı tanımlamamız gerekiyor. Dosyayı açıp tomcat-users tagının içine aşağıdaki satırları eklemeniz gerekir. Burada kullanıcı adı ve şifreleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

<role rolename="manager-gui"/>
<role rolename="admin-gui"/>
<user username="admin" password="tomcat" roles="manager-gui, admin-gui"/>

AXIS2 Configurasyonu

%AXIS2_HOME%\conf\axis2.xml dosyasının içinde Apache AXIS2 yönetim panelinin kullanıcı adı ve şifresi bulunuyor. Varsayılan olarak kullanıcı adı “admin” şifresi ise “axis2”. Siz bu şekilde kullanabilir veya kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

<parameter name="userName">admin</parameter>
<parameter name="password">axis2</parameter>

Apache Tomcat Web-Server’ı Çalıştıralım

%TOMCAT_HOME%\bin dizininde bulunan “startup.bat” (Linux/MacOs  için “startup.sh”) dosyasını çalıştırın.

Sonrasında browser’ınız üzerinden http://localhost:8080/ adresinde aşağıdaki sayfaya erişiyor olmanız gerekiyor.

Image

Not: Yazının sonuna kadar Apache Tomcat’i çalışır tutmanız gerekiyor. Sonrasında “shutdown.bat” (Linux/MacOs  için “shutdown.sh”) dosyasını çalıştırın. Konsol penceresini doğrudan kapatmak çalışma ortamınıza zarar verecek sonuçlar doğurabilir. Apache Tomcat’i en doğru kapatma şekli burada anlatıldığı gibidir.

Apache AXIS2 Test Servisini Çalıstıralım

Apache AXIS2 yönetim sayfasına http://localhost/axis2/ adresinden ulaşabilirsiniz. Burada Validate bağlantısından herşeyin düzgün çalıştığını denetleyebilirsiniz. Eğer bu sayfada “Found Axis2 default Version service and Axis2 is working properly.” mesajı alıyorsanız herşey düzgün çalışıyor demektir.

SoapUI Kurulumu (opsiyonel)

SoapUI hazırladığınız web-servisleri test etmek için kullanabileceğiniz başarılı ve ücretsiz açık kaynak bir araç. SoapUI’ın resmi sistesi üzerinden indirme bağlantısını kullanarak açılan sayfada son versiyonu seçin. Bu sayfadan işletim sisteminize ve mimarisine uygun olanı indirebilirsiniz.

Image

İhtiyacınız olan dosyayı indirdikten ve kurduktan sonra kullanıma hazır olur.

SoapUI Kullanımı

SoapUI’ı çalıştıralım ve Apache AXIS2 test servisini çalıştıralım. Bize gerekli olan servisin WSDL adresi http://localhost:8080/axis2/services/Version?wsdl şeklinde. Bunu http://localhost:8080/axis2/ sayfasından Services bağlantısına tıklayınca gelen servis listesinden ulaşmak istediğiniz servisin üzerine tıklayarak erişebilirsiniz.

Image

SoapUI penceresinde “File” menüsünden “New SoapUI Project”i seçin. Alanları aşağıdaki gibi doldurun. Sonrasında “Ok” butonuna basın.

Image

Oluşan projede eklenen “Request 1” örnek isteğini açın. Ve yeşil gönder butonunu kullanarak çalıştırın.

Image

Çalıştırdığımız servis bize aşağıdaki gibi bir cevap dönüyor. Beklendiği gibi AXIS2 versiyonunu almış olduk.

Image

Böylelikle gerekli uygulamaları ve araçları edinmiş ve tanımış olduk. Sonraki yazımda bunları kullanarak bir web-servis hazırlayacağız.