Bir dil veya teknolojiye ilk defa giriş yapacakların en büyük sorunlarından biri o dil için kullanacakları IDE‘nin kurulum adımıdır. Sağolsun Google bize Android’i hazırlarken bu konuyu çok kolaylaştırmış. Hem popüler hem çok kullanışlı bir açık kaynak IDE olan Eclipse üzerinde çalışıyoruz hemde ihtiyacımız olan tüm araçları çok basit bir şekilde eklenti olarak internetten kurup güncelleyebiliyoruz. Şimdi tüm bunları nasıl yapabildiğimizi inceleyelim. Ve sonrasında küçük bir hello world projesi oluşturalım.

Java Geliştirme Araçları Kurulumu

Daha fazla ilerlemeden önce bilgisayarınızda en az JDK 1.6 kurulu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer yoksa Oracle Java indirme sayfasını kullanarak indirebilirsiniz.

Eclipse IDE Kurulumu

İşe Eclipse’i indirerek başlayacağız. Eclipse indirme sayfasına gidiyoruz ve ”Eclipse IDE for Java Developers”ı seçiyoruz.

Image

Bu sayfadan “Download Links” yan panelinden kullandığınuz işletim sistemine  ve mimarisine uygun olanı seçmelisiniz.

Image

Açılan sayfadan bir yansı (mirror) seçip indirme işlemini başlatabilirsiniz. Eclipse indirme işlemi tamamlandığında elinizde bir zip arşivi olacaktır. Bu arşiv dosyasını istediğiniz bir dizine açmalısınız. Açtığınız dizindeki “eclipse”i çalıştırarak IDE’yi başlatabilirsiniz.

Açılırken size bir çalışma dizini önerecektir. Bu dizin tüm projelerinizin kayıt edileceği yerdir. Önerilen dizini kabul edebilirsiniz veya farklı bir dizin seçebilirsiniz. Ayrıca ilgili kutuyu işaretleyerek birdaha sormamasını sağlayabilirsiniz.

Image

Ve eclipse’imiz kullanıma hazır. Buraya kadar herşey Eclipse ile JAVA geliştirmek için yapacaklarınız ile aynı.

Android SDK’in Kurulması

Google tarafından hazırlanan Android SDK’i kurmamız gerekiyor. Bunun için SDK indirme sayfasını ziyaret ediyoruz. Buradan bilgisayarımıza uygun olan versiyonu indirip kurabiliriz. Kurduğunuz dizini not alın sonradan bu bilgiyi kullanacağız.

Eclipse’e Android Geliştirme Araçlarının Eklenmesi

Google, bu araçları ADT (Android Development Tools) olarak isimlendiriyor. Ve Android developers sayfalarında yayınlıyor. Bu sayfalarda gezinerek Android geliştirme ile ilgili hemen her sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

 • Eclipse’e bu eklentiyi kurmak için Help > Install New Software… menüsüne gidiyoruz.
 • Burada sağ üst köşede bulunan Ekle butonunu tıklıyoruz.
 • İsim alanına “ADT Plugin” ve lokasyon alanına aşağıdaki URL’yi yazıyoruz.
https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/
 • Bir süre bekledikten sonra aşağıda beliren “Developer Tools”un yanındaki kutuyu işeretleyip İleri butonuna basıyoruz.
 • Burada yüklenecek araçların listesini göreceksiniz. İnceleyip ileri butonuna basıyoruz.
 • Lisans koşullarını okuyup kabul ediyoruz. Ve son butonuna basıp yüklemeyi başlatıyorız.
 • Yükleme sırasında size bir güvenlik uyarısı gösterilebilir. Bunu tamam butonu ile geçebilirsiniz.
 • Yükleme tamamlandığında Eclipse yeniden başlatılacaktır.

ADT’nin Ayarlarının Yapılması

Eclipse üzerine ADT eklentimizi kurduktan sonra eklentimize Android SDK’i tanıtmamız gerekiyor.

 • Elipse’i çalıştırıp üst menüden Window >* Preferences*‘ı seçin.
 • Sol menüden Android‘i seçin.
 • Burada SDK Location alanının boş olduğunu göreceksiniz. Yandaki gözat butonu ile Android SDK’i kurduğunuz dizini seçin.
 • Sırası ile Apply ve OK butonlarına basın.

Eğer bir sorunla karşılaşmadıysanız Android’e uygulama geliştirmek için hazırsınız demektir. Aksi taktirde Android SDK kurulumu adımına geri dönmeniz ve bu işlemleri dikkatle tekrarlamanız gerekmekte.

Farklı Android versiyonlarında geliştirme yapabilmek için Eclipse üst menüsünden Window > Android SDK Manager‘ı kullanabilirsiniz. Bu makaleyi hazırladığım sırada en geçerli Android versiyonu %99 ile versiyon 2.1’di. Yani 2.1 API ile uygulama geliştirirseniz, uygulamanız tüm android cihazların %99’unda çalışacak demektir.

Android SDK Manager ile aynı zamanda güncelleme işlemlerini de yapabilirsiniz.

Not: Bu döküman hazırlandığı zamanki bilgileri içermektedir. Lütfen herhangi bir farklılık görmeniz halinde bana bilgi verin. Böylece dökümanı güncel tutmamda bana yardımcı olmuş olursunuz.

Android ile Merhaba Dünya Uygulaması

Hemen bir Android projesi açalım ve Google’ın bize sunduğu nimetlerden yararlanmaya başlayalım.

 • Eclipse IDE’yi açalım ve üst menüden File > New > *Project’i *seçelim.
 • Yeni proje sihirbazı bizi karşılayacak ve karşımıza bir liste çıkaracak. Listeden Android > Android Project’i seçip Next butonuna basalım.
 • Bir proej adı girmemiz istenecek. Ben burada “Android Test Project” girdim. Başka bir seçenek değiştirmemiz gerekmiyor. Next ile ilerleyelim.
 • Projemizde hedef aldığımız Android API versiyonu soruluyor. Ben daha önce belirttiğimiz üzere en geçerli versiyon olan 2.1’i seçiyorum. Siz proje ihtiyaçlarınıza göre bir versiyon seçebilirsiniz.
 • Sonraki ekranda paket ismi girmemiz gerekiyor. Ben “com.test.main” giriyorum. Hemen altında bizim için oluşturacağı activity’in ismi görünüyor. Bunu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
 • Finish’e tıkladığınızda projemiz oluşmuş ve geliştirmeye hazır hale geliyor.
 • Oluşturulmuş proje bir hello world projesidir. Hemen çalıştırıp deneyebiliriz.
 • Projenin ismine sağ tıklayıp Run As > Android Application’u seçin.
 • Android Emulatörü açılacak ve projemiz bu emulatör üzerinde çalıştırılacak. Ancak emulatörün başlaması biraz zaman alabilir. Lütfen bu sürede endişelenmeyin ve sabırlı davranın.

Image

Tebrikler.. Artık Android uygulaması geliştirecek her araca sahipsiniz. Ve hepsi çalışır durumda sizin yeni yazılımınızı geliştirmenizi bekliyor. Bu yazımda burada sona eriyor.

Başka bir yazıda görüşmek üzere…